UV lampy FAQ

FAQ UV lampy

Rozdělení UV - záření ochrana očí a pokožky

FAQ Ultrafialové záření je přirozenou součástí našeho životního prostředí, vyskytující se jako nedílná součást slunečního záření.  Jedná se  neviditelné  pásmo elektromagnetického záření  těsně za fialovým koncem viditelného spektra. Toto záření  je obecně rozděleno na   krátké, střední a dlouhé  vlnové délky, které se liší  svými  účinky na lidský organismus .

Krátké  vlnové  délky známé jako ultrafialové (UV - C) záření  má  dezinfekční  účinky  a  jeho rozsah je od 180 do 280nm . Toto záření má schopnost pronikat látkami a může  způsobit vážné poškození  očí a kůže . Obvyklými umělými  zdroji  krátkovlnného záření jsou nízkotlaké, rtuťové výbojky nebo světlomety využívající záření  kovových par .Toto záření je používané k UV sterilizaci a dezinfekci, v chromatografii, při kontrole EPROM  pamětí  a u fotochemických  reakcí.

Střední vlnové délky známé jako ultrafialové (UV - B) záření (erythermal),  má vlnovou délku od 280 do 320nm .Toto záření má  vysokou schopnost pronikat látkami  a může  vážně spálit oči a kůži.Obvyklými umělými zdroji  jsou  tzv. "Sun lampy" používané pro kosmetické nebo léčebné účely a pro opalování v soláriích.. UV - záření střední vlnové délky způsobuje  letní opálení kůže od slunce.

Dlouhé  vlnové  délky známé jako černé světlo (UV - A)  nebo  Woodovo světlo, má  vlnovou délku  od 320 do 400 nm  Někteří lidé jsou  citliví na toto záření a může dojít k vnímání tzv.  "modrého oparu“, který  ruší při prohlížení pomocí dlouhého UV - záření .

Dlouhodobé  vystavení  UV - záření  bez jakékoliv ochrany může mít za následek vznik šedého zákalu  a případně i rakovinu kůže. Dokonce i krátké expozice mohou být nebezpečné, pokud je intenzita  záření  dostatečně vysoká. Nikdy se proto nedívejte přímo do zdroje UV - záření nebo do slunce.


UV - barvivo AR - GLO nezpůsobí havárie chladících kompresorů.

Servisní firmy po celém světě používají k zjištění úniku chladiva metodu fluorescenčního
UV - barviva.Tento způsob zjišťování úniků chladiva je velmi oblíbený pro svoji jednoduchost, spolehlivost a nízkou cenu. Někteří mechanici však odmítají použití UV - barviva a argumentují, že do mazacího oleje v kompresoru přidají „nějakou látku“, která může změnit mazací vlastnosti oleje v kompresoru a ten se může následně zadřít.

Tato argumentace je oprávněná u detekčních látek, které používají jako svůj základ tzv. rozpouštědlo ( anglicky -solvent).   Detekční látky vyrobené na základě tohoto rozpouštědla skutečně mohou způsobit problémy s viskozitou mazacího oleje v kompresorech. Tato UV - barviva velmi lehce poznáte, protože jsou cítit naftalínem.

Rozpouštědlo (solvent), které používají mnozí výrobci UV - barviv se jmenuje Aromatic 200 a  bylo vyvinuto  v USA firmou Exxon.  Jedná se o sloučeninu několika uhlovodíků a petroleje a  je používáno jako základ mnoha chemických výrobků. Hlavním důvodem jeho použití je velmi nízká viskozita, které po přidání do okruhu zředí mazací olej.

Samotné rozpouštědlo Aromatic 200 se nemísí se žádným ze známých „tzv. freonových“ chladiv. Případná nebezpečí, která  mohou vzniknout smísením rozpouštědla s chladivem, nebyla nikdy prověřena. Další nebezpečnou látkou, ze kterých se rozpouštědlo skládá je naftalen. Naftaleny jsou v dnešní době zařazeny do seznamů OSHA jako nebezpečné látky a jsou známé tím, že v reakci a POE olejem vznikají krystaly, které se usazují na ventilové desce.

UV - barvivo  AR - GLO však není vyrobeno na bázi rozpouštědla Aromatic 200 a neobsahuje naftalen. Nezpůsobuje proto výše uvedené problémy a nebezpečí.


UV - lampa a její funkce

Každá UV - lampa vydává pouze určitou část UV - záření. Podle vlnové délky je tedy určeno i použití  lampy. Krátké vlnové délky UV - záření mají dezinfekční účinky, střední vlnové délky pronikají látkami a způsobují letní opálení kůže. Dlouhé vlnové délky jsou v technické praxi nazývány tzv. černým – nebo Woodovým světlem.

Moderní UV - lampa již nepoužívá žárovku, ale jako zdroj světla se využívají LED - diody. Výhodou LED - diod je minimální spotřeba elektrického proudu a velice dlouhá životnost svícení. V praxi celý systém funguje  tak, že UV - lampa ozáří UV - barvivo rozpuštěné v kapalině, které začne světélkovat. Pro zvýraznění světélkování se používají specielní brýle, které se dodávají s každou lampou.

V posledních letech se v některých oblastech se začíná používat UV - lampa, která místo UV - záření vydává specielní modré světlo. Tato lampa vydávající modré světlo však může pracovat pouze se specielně navrženým barvivem. Bližší informace o rozdělení UV - záření najdete zde.(odkaz - kliknutím na Rozdělení UV - záření)


Ochranné brýle proti UV - záření

FAQ - UV - brýle TP - 9943 UV - lampa vždy vydává UV - záření určitého spektra. Pro zvýraznění kontrastu ozářeného UV - barviva a pro ochranu očí před nepříznivými účinky UV - záření se používají specielní ochranné brýle. Brýle používané pro UV - záření jsou bezbarvé a při bližším zkoumání vypadají jako lehce kouřové TP - 9939 a TP - 9943.

Brýle TP - 9939 se používají při občasném použití UV - lampy.
Brýle TP - 9943 se používají pro dlouhodobější a častější práci s UV - lampou.
Obličejový štít UVF - 80 se používá při celodenní  práci s UV - zářením ( např.UV - kontrola ve výrobě)

Brýle používané pro modré světlo TP - 9940 jsou žluté. Žluté brýle nepoužívejte pro práci s UV - zářením.


Jak funguje UV - barvivo?

FAQ Fluorescenční UV - barvivo  se v malém množství naplní do hostitelské kapaliny se kterou se smísí. Jako hostitelská kapalina může fungovat voda, glykol, oleje, benzín nebo nafta. Ideální je použití v rámci diagnostického programu preventivní údržby.Umožňuje jednoduchou a velmi rychlou kontrolu i za chodu zařízení. Najdete a zvýrazní i ty nejmenší netěsnosti.

V místě netěsnosti uniká hostitelská kapalina, která s sebou unáší i UV - barvivo. Po ozáření místa netěsnosti  speciální lampou,  začne  barvivo světélkovat  modře nebo žluto – zeleně a je ho pomocí specielních brýlí velice dobře vidět. Barvivo zůstává na místě netěsnosti i v případě, že se hostitelská kapalina odpaří. Po opravě se místo netěsnosti musí postříkat kapalinou GLO - AWAY, která smyje  uniklé UV - barvivo, které není možné smýt vodou nebo běžnými saponátovými mycími prostředky.

Koncentrace barviva je v hostitelské kapalině v řádu „ppm“ (parts per milion  tj. jedna částice fluorescenčního barviva na  milion částic hostitelské kapaliny). Pokud se týká fyzické velikosti částic UV - barviva, jsou filtrovány na rozměr menší než 2 mikrony. Tato velikost částic splňuje nejpřísnější požadavky na aditiva přidávaná do olejů a částice barviva bez problémů prochází i nejjemnějšími filtry. Není tedy potřeba se obávat, že by přidání UV - barviva mohlo poškodit technologii, do které je přidáno. UV- barvivo nikdy nepoužívejte v systému pro pitnou vodu.


Kontaktní formulář   (z kategorie: FAQ)






Položky formuláře označené hvězdičkou jsou povinné (*)

Tel: 602 363 280

© Všechna práva vyhrazena

Chabera - Tvorba stránek   Redakční systém: PS2